The Velvet Underground - Venus in Furs
Sadomazohistična dekadenca enega najbolj kultnih bendov rocka.
Vpliva The Velvet Underground ni mogoče preceniti. Legendarni producent Brian Eno je nekoč dejal, da “so The Velvet Underground prodali le 10,000 izvodov prvega albuma, vendar so vsi, ki so ga kupili, potem ustanovili svoj bend.” Njihov cocktail popa, umetnosti, nihilizma in avantgarde je na tisoče glasbenikov navdihnil, da so poiskali lasten umetnostni izraz.
Njihov sloves me je dosegel, še preden sem prvič zares slišal njihovo glasbo, čemur je sledilo neizogibno razočaranje. Najstniku, ki je oboževal hrupnejši rock v obliki Fugazi, Sonic Youth in drugih, so se zdeli komadi, kot so Sunday Morning, Femme Fatale in There She Goes Again, preveč tradicionalni in skoraj osladno pop.
Z eno izjemo - Venus in Furs je zvenel povsem drugače kot karkoli, kar sem slišal prej. Električna viola in monotona kitara zvenita, kot da prihajata iz nekega drugega, z drogami zadimljenega sveta, v ozadju pa vse skupaj poganja počasen ritem Maureen Tucker. Vokal Louja Reeda je kot ustvarjen za dekadentno besedilo, ki ga je navdihnil istoimenski roman Leopolda von Sacher-Masocha, katerega tematika je - jasno - sadomazohizem - Strike, dear mistress, and cure his heart.
In kljub začetnemu razočaranju sem kasneje vzljubil The Velvet Underground in njihovo znamko alternativnega rocka. Težava je bila v tem, da sem rezultate njihovih inovacij slišal, še preden sem slišal njih same, tako da sem le težko razumel, kakšna revolucija je bil njihov zvok leta 1969 in kako še danes vpliva na stotine bendov.
Venus in Furs je vpliven komad in je kot tak seveda doživel cel kup priredb. Samo na hitro si poglejmo dve. Prva je izvedba Juliana Casablancasa (sicer iz The Strokes), ki se drži zelo blizu originala, saj ima Casablancas zelo zelo podoben vokal. Ima pa instrumental nekoliko bolj sodoben in ekspanziven zvok.
Drugo priredbo, ki sem jo izbral, je pripravil violinist Andrew Bird s skupino Lucius. Seveda je tu poudarek na violini, zanimiva pa je tudi vključitev ženskih vokalov v komad, ki je sicer očitno pisan iz perspektive moškega.
Še eno zanimivo dejstvo - leta 1993 je Venus in Furs v svojem oglasu uporabil Dunlop. Očitno so bili to časi, ko so bili oglaševalci bistveno bolj drzni. Evo ga, karkoli že pomeni.
Seznam predvajanja komadov
Za komade, o katerih pišem, sem naredil seznam predvajanja na YouTubu.